Javni poziv NVO-ima za predlaganje jednog/e člana/ce Odbora za upravljanje Projektom Reforma sistema utvrđivanje invaliditeta u Crnoj Gori

Na osnovu Projektnog dokumenta Reforme sistema utvrđivanje invaliditeta u Crnoj Gori, koji sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i finansira Evropska unija, Kancelarija UNDP u Crnoj Gori upućuje

JAVNI POZIV

nevladinim organizacijama za predlaganje jednog/e člana/ce

Odbora za upravljanje Projektom Reforma sistema utvrđivanje invaliditeta u Crnoj Gori

Sveobuhvatni cilj Projekta je kompletna reforma Sistema utvrđivanja invaliditeta radi uspostavljanja pravednijeg sistema, ravnopravnijeg i lakšeg pristupa pravima na sve vrste materijalnih davanja i usluga za lica sa invaliditetom, a u skladu sa nacionalnim pozitivnim zakonodavstvom i ratifikovanom UN konvencijom o pravima lica sa invaliditetom. Projekat finansira Evropska unija, a sprovodi ga UNDP u partnerstvu sa nadležnim ministarstvima i nadležnim državnim institucijama. Cilj reforme je uspostavljanje jedinstvenog tijela vještačenja (Zavod) i jedinstvenih nacionalnih kriterijuma i metodologije za utvrđivanje invaliditeta koji će biti više zasnovani na funkcionalnostima (socijalni model).

Ključni akteri projekta su organizacije civilnog društva koje predstavljaju lica sa invaliditetom, Ministarstvo finansija i socijalnog staranja, Ministarstvo ekonomije, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo obrazovanja, nauke, kulture i sporta, Institut za javno zdravlje, Fond penzijskog i invalidskog osiguranja, Zavod za zapošljavanje i centri za socijalni rad.

Jedan od ključnih, osnovnih i vodećih načela Reforme a time i samog Projekta je: „Ništa o nama bez nas“. Stoga će lica sa invaliditetom biti uključena u sve aktivnost Projekta. Njihova uloga će biti posebno vidljiva i važna u (a) sprovođenju kampanje informisanja javnosti koja je namijenjena prvenstveno krajnjim korisnicima, odnosno samim licima sa invaliditetom, a isto tako bi imala za cilj informisanje o promjeni paradigme i ciljevima reforme, i (b) obuka/edukacija javnih funkcionera i državnih službenika o novom sistemu utvrđivanja invaliditeta.

Članovi Odbora za upravljanje Projektom prate realizaciju projekta i daju doprinos uspješnoj realizaciji svojim sugestijama, savjetima i preduzimanjem aktivnosti iz svojih nadležnosti. U skladu sa Projektnim dokumentom, Odbor za upravljanje Projektom čine predstavnici: Kabineta potpredsjednika Vlade, Ministarstva zdravlja, Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta, Ministarstva finansija i socijalnog staranja, Ministarstva ekonomije, jednog predstavnika NVO sektora, Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori i Kancelarije UNDP.

Shodno principu prevencije konflikta interesa izabrani član/ica OUP ispred nevladine organizacije, nema pravo učešća u implementaciji pojedinih projektnih aktivnosti, odnosno NVO iz koje dolazi nema pravo učešća u gore opisanoj grant šemi.

Rad članova Odbora za upravljanje Projektom nije plaćen i obavlja se na volonterskoj osnovi.

Postupajući u skladu s navedenim, UNDP u Crnoj Gori poziva NVO da kandiduju svoje predstavnike za člana Odbora za upravljanje Projektom.

Za člana/icu Odbora za upravljanje Projektom jedna nevladina organizacija može da predloži samo jednog kandidata/kinju.

I Koje nevladine organizacije mogu predložiti kandidata/kandidatkinju:

Nevladina organizacija može predložiti kandidata/kinju za člana/icu radnih grupa ako:

-          je upisana u registar nevladinih organizacija prije objavljivanja Javnog poziva;

-          u aktu o osnivanju i statutu ima utvrđene djelatnosti i ciljeve u oblastima koje su u vezi sa ciljem Projekta, odnosno da se NVO primarno bavi pravima lica sa invaliditetom.

-          je u prethodnih tri godine realizovao u kontinuitetu najmanje dva projekta koja za primarnu ciljnu grupu imaju lica sa invaliditetom;

-          je predala poreskom organu finansijski izvještaj za prethodnu fiskalnu godinu;

-          više od polovine članova organa upravljanja nevladine organizacije nijesu članovi organa političkih partija, javni funkcioneri, državni službenici, odnosno namještenici, lokalni službenici, odnosno namještenici, rukovodeća lica, odnosno zaposleni u javnim ustanovama i privrednim društvima čiji je osnivač država ili opština, Glavni grad, odnosno Prijestonica.

II Uslovi za kandidate/ kandidatkinje:

Kandidat/kinja NVO za člana/cu Odbora za upravljanje Projektom može biti lice koje:

-          ima državljanstvo Crne Gore;

-          ima minimum 7 godina radnog iskustva u prepoznatom i angažovanom zastupanju prava lica sa invaliditetom, izradi strateških dokumenata, zakonskog okvira i sl.

-          nije član organa političke partije, javni funkcioner, državni službenik, odnosno namještenik,  lokalni službenik, odnosno namještenik, rukovodeće lice, odnosno zaposleni u javnim ustanovama i privrednim društvima čiji je osnivač država ili lokalna samouprava.

III Potrebna dokumentacija:

Nevladina organizacija, dužna je da, uz prijedlog kandidata/kinje, dostavi:

-          kopiju rješenja o upisu u registar nevladinih organizacija;

-          kopije akata o osnivanju i statuta;

-          pregled realizovanih projekata i aktivnosti u prethodne 3 godine u vezi sa ciljem projekta;

-          kopiju potvrde o podnesenom finansijskom izvještaju za prethodnu godinu;

-          radnu biografiju kandidata/kinje sa podacima o iskustvu u vezi sa ciljem projekta;

-          izjavu kandidata/kinje da nije član organa političke partije, javni funkcioner, državni službenik, odnosno namještenik, lokalni službenik, odnosno namještenik, rukovodeće lice, odnosno zaposleni u javnim ustanovama i privrednim društvima čiji je osnivač država ili opština;

-          izjavu kandidata/kinje da prihvata kandidaturu za člana/icu OUP-a;

-          kontakt podatke (telefon ili e-mail adresa) nevladine organizacije koja predlaže kandidata.

IV Rok i način predaje dokumentacije:

Rok za predlaganje kandidata/kinje za člana/cu je do ponedjeljak, 10. maj 2021. godine do 12 časova.  

Predlaganje kandidata/kinje za člana/icu Odbora za upravljanje Projektom, vrši se dostavljanjem prijedloga i potrebne dokumentacije na mail adresu sanja.zindovic@undp.org s napomenom ,,Prijedlog kandidata/kandidatkinje za člana/članicu Odbora za upravljanje Projektom - Reforme sistema utvrđivanje invaliditeta u Crnoj Gori“.

UNDP će, u roku od pet radnih dana od isteka roka za dostavljanje prijedloga obavijestiti izabranog/u kandidata/kinju o  rezultatu izbora. Izabrani član/ica OUP je u obavezi da potpiše Izjavu o nepristrasnosti i povjerljivosti sa UNDP. Prijedlog za člana/icu OUP-a biće razmatran samo ako je dostavljen blagovremeno i uz svu potrebnu dokumentaciju.

Eventualna pitanja u vezi sa postupkom predlaganja kandidata/kandidatkinja za člana/icu OUP-a, mogu se dostaviti elektronskim putem, na adresu: sanja.zindovic@undp.org