Konferencija „Digitalno upravljanje za ubrzavanje razvoja“

E-servisi daju zamajac privredi, a život građana čine lakšim

November 22, 2019

Panel diskusija: Digitalno upravljanje 2.0

SAOPŠTENJE ZA MEDIJE

Konferencija „Digitalno upravljanje za ubrzavanje razvoja“: E-servisi daju zamajac privredi, a život građana čine lakšim

Podgorica, 22. novembar 2019. godine – Elektronski servisi pružaju snažan zamajac za razvoj privrede i ujedno olakšavaju interakciju između građana i javne uprave. Digitalizacijom usluga, državna i lokalna administracija jačaju efikasnost svog poslovanja i smanjuju troškove, dok ujedno stanovništvu i preduzećima omogućavaju jednostavnije funkcionisanje – zaključeno je danas na konferenciji „Digitalno upravljanje za ubrzavanje razvoja“. Međutim, učesnici su takođe ukazali da samo povećanje broja e-usluga ne vodi nužno ka unapređenju njihovog kvaliteta, već je neophodno pažljivo osluškivati stavove direktnih korisnika i prilagođavati servise potrebama građana i kompanija.

Konferencija je organizovana u okviru projekta „Podrška uspostavljanju transparentne i efikasne javne uprave na usluzi građanima”, koji finansira Evropska unija, a sprovodi Program Ujedinjenjih nacija za razvoj (UNDP) u saradnji sa Ministarstvom javne uprave. Ovom prilikom predstavljeni su ključni nalazi dva istraživanja iz ove oblasti, koje je sproveo IPSOS za potrebe pomenutog projekta, na dvije važne teme: stavovi i korišćenje elektronskih usluga i uticaj informaciono-komunikacionih tehnologija na ekonomiju Crne Gore. Podaci ukazuju na značajne razlike u stavovima između građana i privrede. Ohrabrujuće je da je 9 od 10 kompanija informisano o uslugama e-uprave i većina onih koji ih koriste su izuzetno zadovoljni (do 87%). S druge strane, skoro 80% građana nije informisano o elektronskim servisima, a 6 od 10 njih bi radije išlo na šalter čak i kada bi e-usluge bile jeftinije. Da bi se ovaj jaz premostio, neophodna je dvosmjerna komunikacija između javne uprave, tj. institucija kao pružalaca usluga i građana i kompanija, kao korisnika.

S ciljem da se ojača saradnja svih aktera koji djeluju u oblasti digitalne transformacije, događaj je okupio  predstavnike/ce javne uprave, privatnog sektora, civilnog društva i međunarodnih organizacija. U fokusu diskusije je bilo pitanje kako digitalizacija može učiniti upravljanje efikasnijim i podstaći ekonomski razvoj.

Ministarka javne uprave, Suzana Pribilović istakla je da nalazi istraživanja ukazuju da javna uprava mora ulagati dodatne napore kako bi građani prepoznali elektronske usluge kao efikasan i koristan način komunikacije sa donosiocima odluka. „Ovo je posebno značajno, ako imamo u vidu da većina građana nije upućena u mogućnosti koje pruža elektronska uprava i nisu svjesni benefita koje ona nudi. Sa druge strane, na portalu e-uprave, kojim upravlja Ministarstvo javne uprave, imamo ne samo veći broj usluga kojih je trenutno 580, već podaci govore da ove godine imamo porast u korišćenju tih usluga u odnosnu na prošlu godinu preko 30%. Ono čime takođe možemo biti zadovoljni je da najveći broj građana, preko 85%, a naročito preduzeća (96%) iskazuju zadovoljstvo korišćenjem ovih usluga što nam predstavlja dodatni motiv za njihovu dalju promociju i unapređenje,“ zaključila je Pribilović.

Evropska komisija podržava reformu javne uprave u Crnoj Gori i drugim zemljama Zapadnog Balkana, prevashodno u oblasti e-uprave koja omogućava brže i kvalitetnije pružanje usluga. „Pozdravljamo napredak ostvaren u uspostavljanju Jedinstvenog informacionog sistema za elektronsku razmjenu podataka, koji obezbjeđuje komunikaciju među postojećim državnim e-registrima i bržu razmjenu informacija između građana i zvaničnika. To je već omogućilo kreiranje novih servisa koji će uskoro biti u funkciji, poput elektronskog upisa djece u osnovne škole i elektronske provjere ispunjenja obaveznih kriterijuma u postupcima javnih nabavki,“ istakao je Herman Špic, šef sektora za saradnju u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori. Ujedno, on je najavio i uvođenje novih servisa u bliskoj budućnosti,  uključujući: 1) registraciju poslovnih subjekata, 2) uvid u i plaćanje poreza za promet nekretninama, 3) registraciju rođenja i smrti i 4) promjenu adrese u zemlji.

UNDP aktivno doprinosi digitalnoj transformaciji crnogorskog društva, uključujući i kroz saradnju sa EU i podršku ispunjenju konkretnih ciljeva Strategije reforme javne uprave koji se odnose na unapređenje e-usluga i optimizaciju. Ističući prednosti digitalizacije, Daniela Gašparikova, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori ukazala je i na izazove koje nosi tehnološki napredak: „Na vladama je da, u bliskom dijalogu sa domaćim i međunarodnim akterima, oblikuju digitalnu upravu i ekonomiju na temelju transparentnih i poštenih pravila. To treba da bude propraćeno usvajanjem mjera i politika koje će umanjiti rizike kao što su nejednakost, prikupljanje informacija i obavještajnih podataka ili zloupotreba ličnih podataka. S tim u vezi, privlačenje i zadržavanje kvalifikovane i visokostručne radne snage, ne samo u privatnom već i u javnom sektoru, postaće imperativ.“

Događaj je podstakao diskusiju na teme od društvenog značaja, u okviru panela Upravljanje 2.0 i Digitalna ekonomija. Panelisti i učesnici su ukazali da javna uprava, građani, civilno društvo, privatni sektor i međunarodne organizacije treba da djeluju zajedničkim snagama kako bi se uklonile barijere u procesu digitalizacije, bolje promovisali e-servisi, unaprijedilo njihovo funkcionisanje i što više prilagodili krajnjim korisnicima.   

Zaključci konferencije

Za dodatne informacije molimo Vas da se obratite:

Ivani Vujović, savjetnici za komunikacije, Kancelarija UNDP u Crnoj Gori

Mob: 069 681 222, E-mail: ivana.vujovic@undp.org

Nadeždi Dramićanin, savjetnici za komunikacije i medije u Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori

Mob: 069 126 653, E-mail: Nadezda.DRAMICANIN@eeas.europa.eu

Gordani Jovanović, portparolki Ministarstva javne uprave,

Mob: 069 100 040, E-mail: gordana.jovanovic@mju.gov.me