Dan planete Zemlje

Daniela Gašparíková, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori

April 22, 2019

Ozelenjavanje Igara malih zemalja Evrope: Daniela Gašparíková, stalna predstavnica UNDP u Crnoj Gori potpisala je sporazum o saradnji sa ministrom turizma i održivog razvoja, Pavlom Radulovićem (desno na slici) i predsjednikom Crnogorskog Olimpijskog komiteta, Dušanom Simonovićem (lijevo na slici)

Nacrt podložan promjenama

Ministre Raduloviću, gospodine Simonoviću,

Dame i gospodo,

Dobro jutro!

Čast mi je da vam poželim dobrodošlicu u Eko zgradu Ujedinjenih nacija da zajedno obilježimo 22. april – Dan planete Zemlje, koji je ove godine posvećen zaštiti biljnih i životinjskih vrsta. Izbor ove teme nije slučajan.

Danas se naša planeta suočava sa najvećom stopom istrebljenja vrsta u modernoj istoriji. Za razliku od preistorijske ere dinosaurusa, današnja ubrzana stopa smanjenja biljnih i životinjskih vrsta je direktno uzrokovana ljudskom aktivnošću, koja utiče na klimatske promjene, nestanak šuma, zagađenje vode, vazduha i zemljišta, da nabrojim tek nekoliko efekata. 

Teritorija Crne Gore pruža stanište za ugrožene vrste koje su na ivici nestanka (kao što su neke vrste orlova). Ta činjenica ukazuje na kritičnu važnost kontinuirane zaštite i obnavljanja njenih dragocjenih ekosistema. Premda Crna Gora spada u kategoriju država sa niskom emisijom gasova sa efektom staklene bašte, efekti povećanja temperature usljed globalnih klimatskih promjena osjećaju se i ovdje, u vidu čestih i intezivnih toplotnih talasa, suša i ekstremnih vremenskih prilika.

Aktivnosti pojedinaca, zajednica, biznisa i vlada su rezultat izbora i odluka koje donosimo, malih ili velikih, o načinu na koji živimo, kako se ponašamo, proizvodimo, trošimo i investiramo. Crna Gora je zacrtala svoj put u budućnost tako što je pretočila Ciljeve održivog razvoja u svoju Nacionalnu strategiju održivog razvoja do 2030. i time što je potpisala Pariski sporazum o klimatskim promjenama 2016. godine.

Današnja ekološka kriza zahtijeva hitne ali istovremeno „neuobičajene“ odgovore. Kolektivno mi imamo moć da doprinesemo promjenama tako što ćemo prilagoditi naše navike i time smanjiti karbonski otisak, spriječiti dalje zagađenje plastikom i drugim zagađivačima i time zaštiti ekosisteme od nepovratne štete.

Jedan od pristupa UNDP je da iskoristi moć pop kulture da kod mladih ljudi pokrene tu promjenu. To znači ne samo edukovati mlade ljude o uzrocima i efektima klimatskih promjena već i dati podršku konkretnim aktivnostima, kao što su – podrška u organizaciji i ozelenjavanju najpopularnijih crnogorskih muzičkih festivala tako da to postane standard, a ne izuzetak.  

Partnerstvo koje danas krunišemo sporazumom između Crnogorskog olimpijskog komiteta, Ministarstva održivog razvoja i turizma i UNDP, ima za cilj da kreira sinergetski odnos između održivosti i sporta, i to pretoči u predstojeće Igre malih država Evrope, čiji je domaćin ove godine Crna Gora. Vjerujem da će ovo partnerstvo postati model za organizaciju budućih sportskih događaja u skladu sa standardima životne sredine, jer ćemo tako pokazati da se karbonski otisak može minimizirati tokom ovih igara, ali i na svim budućim sportskim događajima sličnog obima.

Mi u UNDP se radujemo što učestvujemo u angažovanju i obuci 450 volontera iz cijelog svijeta, koji će pomoći u organizaciji ovih igara. Radujem se što ću svjedočiti uspjesima koje će ova široka mreža volontera ostvariti u smislu poštovanja univerzalnih etičkih principa, pravičnosti i ekološke odgovornosti – što su i temelji olimpijskog pokreta.  

Unaprijed se radujem našoj budućoj saradnji i želim i Crnogorskom olimpijskom komitetu uspješnu organizaciju igara.  

Hvala vam!